Image

Yumurtalık kanseri teşhisi için ilk ve en önemli adım doğum kanalı (vajina) veya makattan yapılan jinekolojik muayenedir.

Ultrasonografik muayene yumurtalık tümörü şüphesi durumunda ilk görüntüleme yöntemi olarak kullanılır. Bu yöntem ile yumurtalıkların boyutu, şekli ve diğer özellikleri incelenir. Bu araştırma ile deneyimli merkezlerde teşhis büyük oranda konur. Ayrıca MR, bilgisayarlı tomografi (BT) veya pozitron emisyon tomografisi (PET-BT) gibi görüntüleme yöntemleri de kullanılabilir.

Kan testleri olarak bilinen tümör belirteçleri de tanı ve yumurtalık kanseri araştırmalarında kullanılır. CA 125, CA 15-3, CA 19-9, CEA, AFP ve HCG gibi tümör belirteç testleri tedavi sonrasında da düzenli olarak istenir.

Referans:

Ovarian Cancer – An ESMO Guide for Patients, https://www.esmo.org/content/download/10097/201883/1/EN Ovarian-Cancer-Guide-for-Patients.pdf (erişim tarihi: 27.03.2023)

Kalem icon

Biz de sizi merak ediyoruz, önemsiyoruz.
Kısa anketimize katılmak ister misiniz?

NP-TR-OCU-WCNT-230001

Yumurtalık Kanserini ve Kendini İhmal Etme, "Merak Et Kendini"

Önemsemediğin ve diğer rahatsızlıkların nedeni olarak gördüğün bazı belirtiler, yumurtalık kanserinin bir işareti olabilir.
Kendini ihmal etme; merak et.

NP-TR-OCU-WCNT-230004